Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 2-2: «Νυχτερίδες» κι άρα«Χ»νες!

Σε ματς γκραν γκινιόλ η Ρεάλ Μαδρίτης που έχανε 2-0 στο 30' ισοφάρισε στο 76' με δύο τέρματα του Βινίσιους την Βαλένθια 2-2 με τον διαιτητή Χιλ Mανθάνο να γίνεται πρωταγωνιστής σφυρίζοντας λανθασμένα πέναλτι στις καθυστερήσεις υπέρ των γηπεδούχων (που αναίρεσε μέσω VAR) αλλά και τη λήξη δεύτερα πριν ο Μπέλινγχαμ στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

Χωρίς νικητή αλλά με 4 γκολ και μπόλικες συγκινήσεις ολοκληρώθηκε το Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης

Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με τον Ουγκό Ντούρο στο 27ο λεπτό (από ασίστ του Φράν Πέρεθ) και τρία λεπτά αργότερα έφτασαν στο 2ο γκολ με τον Γιάρεμτσουκ

Ωστόσο πριν βγει το ημίχρονο οι «μπλάνκος» (που φόραγαν... μωβ) μείωσαν με τον Βινίσιους (45+5') και ο Βραζιλιάνες στο 76' ισοφάρισε κεφαλαιοποιώντας το καλύτερο διάστημα των φιλοξενούμενων (μετά το 60').

Αφού είδαν τον Ντιακαμπί ν' αποχωρεί με σοκαριστικό τραυματισμό (83') οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με τον Γκονζάλες για το 3ο γκολ στις καθυστερήσεις ενώ τους δόθηκε λανθασμένα πέναλτι για πτώση του Ντούρο σε μαρκάρισμα του Νάτσο.

Mε υπόδειξη του VAR η απόφαση αναιρέθηκε αλλά το σφύριγμα της λήξης που προηγήθηκε σέντρας του Nτίαθ και κεφαλιάς του Μπέλιγχαμ στα δίχτυα προκάλεσε όχι μόνο σύρραξη αλλά και την αποβολή του Άγγλου (μ' απευθείας κόκκινη) με τον Βινίσιους να είναι έξαλλος κατά πάντων σε ένα γήπεδο που δεν τον ..αγαπά ακριβώς.