Σε ρηχά νερά οι Έλληνες του εξωτερικού

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησε το ποδοσφαιρικό τριήμερο για τους ...Ευρωπαίους Ελληνες.

Κανένας από τους συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στην «γηραιά ήπειρο» δεν σκόραρε, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν εκτός αποστολής στο ντέρμπι της Αρσεναλ με την Λίβερπουλ (1-1) και ο Κώστας Μήτρογλου, έμεινε στο πάγκο στην εκτός έδρας ήττα της Μαρσέιγ από την Μονπελιέ με 3-0.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Νιουκάστλ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φιορεντίνα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Εμπολι.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Νυρεμβέργη.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μονπελιέ.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντε Γκράαφσαπ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βίλεμ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Τσβόλε. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Αντικατέστησε στο 68` τον Λιέφτνικ στην εκτός έδρας ήττα από τον Αγιαξ με 2-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σερκλ Μπριζ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Αντκατέστησε στο 94` τον Βαν Ντούμεν, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σερκλ Μπριζ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Οστάνδη.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Γάνδη. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Απόστολος Βέλιος (Μπέβερεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Αντερλεχτ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Δεν είχε αγωνιστική πρωταθλήματος)
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπελενένσες.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπελενένσες.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπρόντμπι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Εκτός αποστολής.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Αντικατέστησε στο 88ο λεπτό τον Λουξμπάχερ στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Λίντσερ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Φιλοξενείται απόψε από την Βολουντάρι.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Σεντ Τζόνστον.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Γουέλιντον) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γενί Μαλατίγια.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γενί Μαλατίγια. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.