Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 1-1: Οι «μπλε» φρέναραν τους «πολίτες», χαμόγελα στη Λίβερπουλ

Η Τσέλσι έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία με γκολ του Ρόντρι στο 83’ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τους «μπλε» στο «Ετιχάντ» και (με ματς λιγότερο) έμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Πολύτιμους πόντους απώλεσε η Μάντσεστερ Σίτι στη μάχη που μαίνεται τη φετινή αγωνιστική περίοδο για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League.

Οι «πολίτες» αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Τσέλσι στο «Ετιχάντ» για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος και με ματς λιγότερο έμειναν πλέον στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η Τσέλσι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42’), με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να σκοράρει σε βάρος της πρώην ομάδας του και να γράφει το 0-1. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους λονδρέζους.

Η Σίτι κινδύνεψε με την πρώτη της ενός έδρας ήττα στην κατηγορία από τον Νοέμβρη του 2022 (σ. 1-2 από την Μπρέντφορντ), αλλά στο 83’ ο Ρόντρι της έδωσε τελικά τη λύση και ισοφάρισε σε 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προσπάθησε να φτάσει και στην ανατροπή, αλλά οι επιθετικές της προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.