Serie A: Δύσκολη νίκη για την Γιουβέντους κόντρα στην Κάλιαρι με 3-1 (vid)

Η Γιουβέντους νίκησε την Κάλιαρι με 3-1 και συνέχισε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «μπιανκονέρι» κατέκτησαν δύσκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Κάλιαρι για την ενδέκατη αγωνιστική της Serie A.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 1' λεπτό ο Ντιμπάλα με πλασέ δίνοντας την εντύπωση πως η «Μεγάλη Κυρία» θα έχει εύκολο απόγευμα. Η Κάλιαρι ωστόσο είχε διαφορετική άποψη ισοφαρίζοντας στο 36' με τέρμα του Ζοάο Πέδρο.

Οι γηπεδούχοι όπως ήταν φυσιολογικό αντέδρασαν και πήραν πάλι το προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Μπράνταριτς θέλοντας να διώξει την μπάλα από την περιοχή της ομάδας του την έστειλε άθελα του στα δίχτυα του Κράνιο βάζοντας μπροστά την πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πίεσαν για ένα γκολ, είχαν δοκάρι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και εν τέλει εξασφάλισαν την νίκη με γκολ του Κουαδράδο.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Στσέζνι, Μπονούτσι, Ντε Σίλιο, Μπενάτια, Κανσέλο, Ματουιντί (83′ Μπαρτζάλι), Πιάνιτς (70′ Άλεξ Σάντρο), Μπεντανκούρ, Ντόογκλας Κόστα (46′ Κουαδράδο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντιμπάλα.

Κάλιαρι (Ρονάλντο Μαράν): Κράνιο, Τσεπιτέλι, Πιτσακάνε, Σρνα, Παντοΐν (80′ Σάου), Ιονίτα (67΄Φαραγκό), Κάστρο, Ζοάο Πέντρο, Μπράνταριτς (56′ Τσιγκαρίνι), Μπαρέλα, Παβολέτι.