Serie A: Το... τρένο Μπολόνια ποδοπάτησε την Φιορεντίνα (2-0)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Serie A πανηγύρισε η Μπολόνια, η οποία νίκησε με 2-0 την Φιορεντίνα και πλησίασε ακόμη περισσότερο την τετράδα.

Στην τετράδα της Serie A πλησίασε έτι περεταίρω η φορμαρισμένη Μπολόνια, η οποία επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική.

Οι «ροσομπλού» άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Ορσολίνι να βρίσκει δίχτυα από την ασίστ του Φέργκιουσον. Την νίκη για τους γηπεδούχους «κλείδωσε» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όντγκααρντ έπειτα από ασίστ του Μπάμπη Λυκογιάννη.

Έτσι η Μπολόνια έπιασε την Αταλάντα στην 4η θέση στους 42 βαθμούς, με τους «μπεργκαμάσκι» όμως να έχουν ένα ματς λιγότερο. Αντίθετα, η Φιορεντίνα που μετρά τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς έμεινε 7η με 37 βαθμούς.