Serie A: Διπλό… Ευρώπης για την Λάτσιο, 3-1 την Κάλιαρι

Η Λάτσιο επέστρεψε στις νίκες περνώντας με 3-1 από την έδρα της Κάλιαρι και «πατάει» ξανά στις ευρωπαϊκές θέσεις της Serie A.

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Λάτσιο, η οποία νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Κάλιαρι για την 24η «στροφή» της Serie A και επέστρεψε στις θέσεις που οδηγούν στα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Ντεϊόλα στο 26ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ιμόμπιλε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Ο Γκαετάνο μετέτρεψε σε γκολ την ασίστ του Λουβούμπο στο 51’ δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους όμως ο Άντερσον «σφράγισε» την νίκη για την Λάτσιο στο 65’ από την ασίστ του Βεσίνο.

Η Κάλιαρι, η οποία γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα της στο πρωτάθλημα, παραμένει προτελευταία με 18 βαθμούς ενώ αντίθετα η Λάτσιο αναρριχήθηκε στην 6η θέση της κατάταξης με 37 βαθμούς, στο -2 (με ματς παραπάνω) από την 4η Αταλάντα.