Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Διπλό-μήνυμα με μαγικό Φόντεν

Με τον Φιλ Φόντεν να σημειώνει χατ-τρικ, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-1 με ανατροπή εκτός έδρας την Μπρέντφορντ και έστειλε μήνυμα στις Λίβερπουλ και Άρσεναλ πως... έρχεται για τον τίτλο.

Φόντεν λαμπρός την οδηγεί... προς τον τίτλο! Με τον 23χρονο Άγγλο να χτυπά τρεις φορές, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Μπρέντφορντ με ανατροπή και μείωσε στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ έχοντας και ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Νιλ Μοπέ στο 21' όμως οι πρωταθλητές απάντησαν στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Φιλ Φόντεν. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο νεαρός διεθνής εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντε Μπρόινε για το 2-1.

Ο Φόντεν ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 70ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Χάαλαντ και έστειλε την Σίτι στους 49 βαθμούς, όσους έχει και η Άρσεναλ, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.