Premier League: «Καρέ» η Μπράιτον, έβρεξε… γκολ στο Νιουκάστλ

Η Μπράιτον κέρδισε 4-1 την Κρίσταλ Πάλας και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της Premier League, τη στιγμή που έβρεχε… γκολ στο Νιουκάστλ - Λούτον (4-4). Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Την πρώτη της νίκη στην Premier League από την «αυγή» του νέου έτους πανηγύρισε η Μπράιτον και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.

Οι «γλάροι» μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα στα προηγούμενα παιχνίδια τους στον θεσμό ξέσπασαν στους «αετούς» της Κρίσταλ Πάλας και στους κέρδισαν με το ευρύ 4-1 στο ανατολικό Σάσεξ για την 23η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» ουσιαστικά το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχαν τρία γκολ.

Την ίδια στιγμή, «βροχή» έπεφταν τα γκολ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», εκεί όπου Νιουκάστλ και Λούτον αναδείχτηκαν ισόπαλες 4-4 σε ένα χορταστικό ματς.

Έπειτα από το ισόπαλο 2-2 του πρώτου μέρους, η Λούτον βρέθηκε να προηγείται 2-4 με τους Μόρις (59’) και Αντεμπάγιο (62’), αλλά οι «καρακάξες» αντέδρασαν και με τους Τρίπιερ και Μπαρνς να σκοράρουν στο 67’ και το 73’ αντίστοιχα πήραν τον πόντο (4-4).

Τέλος, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπέρνλι και την Φούλαμ. Η τελευταία προηγήθηκε 0-2 από το πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Φοφανά και για τους γηπεδούχους και με τα δύο του γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-2).