Ατλέτικο Μαδρίτης - Bαλένθια 2-0: Aνέβηκε τρίτη η ομάδα του Σιμεόνε!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, με ένα γκολ ανά ημίχρονο, επιβλήθηκε 2-0 της Βαλένθια και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας ξεπερνώντας την Μπαρτσελόνα

Mε... φόρα από τη νίκη πρόκριση επί της Σεβίλλης, στο Κύπελλο, η Aτλέτικο Μαδρίτης πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στη La Liga με «θύμα» τη Βαλένθια, αυτή τη φορά.

2-0 επικράτησε η ομάδα του Σιμεόνε κόντρα στις «νυχτερίδες» (που προέρχονταν από νίκη επί της Mπιλμπάο) και εκμεταλλευόμενη την χθεσινή ήττα της Μπαρτσελόνα πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα γκολ για τους «παπλωματάδες» πέτυχαν οι Σάμουελ Λίνο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+5') από τρομερή ασίστ του Γκριεζμάν και ο Nτεπάι (57') που βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί αγώνα αξιοποιώντας φοβερή ασίστ του Κόκε.