Bundesliga: Περίπατος της Ντόρτμουντ και σπουδαία νίκη της Φράιμπουργκ

Εύκολη νίκη πέτυχε η Ντόρτμουντ που επικράτησε με 4-0 της Κολωνίας εκτός έδρας, ενώ η σπουδαίο «τρίποντο» πήρε και η Φράιμπουργκ.

Χορταστικά ήταν τα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga. Μεγάλα σκορ και ανατροπές περιλάμβαναν οι αναμετρήσεις του γερμανικού πρωταθλήματος με τη Ντόρτμουντ να περνάει σαν σίφουνας από την Κολωνία την οποία και νίκησε με σκορ 4-0.

Η Φράιμπουργκ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 3-2 επί της Χόφενχαϊμ και έφτασε έτσι τους 28 βαθμούς. Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε Ντάρμσταντ και Άιντραχτ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2, ενώ στο 1-1 έμειναν Χάιντενχαϊμ και Βόλφσμπουργκ.

Στο μεταξύ το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης Μπόχουμ-Στουτγκάρδη ξεκίνησε με 40 λεπτά καθυστέρηση εξαιτίας ενός πανό που είχαν αναρτήσει οι φιλοξενούμενοι και το οποίο έκλεινε την έξοδο κινδύνου της κερκίδας.