Άρσεναλ-Λίβερπουλ 0-2: «Κόκκινος» θρίαμβος στο Λονδίνο

Η Λίβερπουλ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Άρσεναλ (80' (αυτ.) Κίβιορ, 90'+5' Ντίας) και πήρε την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup πετυχαίνοντας καίριο πλήγμα ψυχολογίας στην αντίπαλό της για τον τίτλο στην Premier League

Με… κεκτημένη ταχύτητα η Λίβερπουλ νίκησε με 2-0 την Άρσεναλ στο «Έμιρειτς» χάρη στο αυτογκόλ του Κίβιορ στο 80’ και το τελείωμα του Λουίς Ντίας στο 90'+5' εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τέταρτο γύρο του FA Cup.

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν δοκάρι στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Έντεγκααρντ όμως οι «κόκκινοι» ισορρόπησαν και όπως συνέβη και στο μεταξύ τους ματς για την Premier League είχαν δοκάρι με δεξί σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 45’.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν τις καλές στιγμές τους όμως να μην βρίσκουν καλά τελειώματα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε και δεύτερο δοκάρι, στο 78’, με κεφαλιά του Ντιόγκο Ζότα.

Η Λίβερπουλ όμως «έκοψε τον γόρδιο δεσμό» στο 80’ όταν ο Κίβιορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά την «γλυκιά» εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Η αρμάδα του Κλοπ βρήκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Ντιόγκο Ζότα να... σερβίρει στον Λουίς Ντίας ο οποίος νίκησε τον Ράμσντεϊλ με σουτ στο παραθυράκι της εστίας.

Έτσι η Λίβερπουλ πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας μένοντας στην διεκδίκηση και των τεσσάρων τροπαίων (Premier League, Europa League, Carabao Cup και FA Cup). Αυτή μάλιστα ήταν η τέταρτη νίκη της Λίβερπουλ στην έδρα της Άρσεναλ στα πέντε τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι ενδεκάδες:

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ – Ουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ (88’ Τροσάρ) – Ράις, Έντεγκααρντ, Ζορζίνιο (81’ Ενκέτια) – Σάκα, Χάβερτζ (88’ Σμιθ-Ρόου), Νέλσον (62’ Μαρτινέλι)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον – Γκόμεζ, Κουάνσα, Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ – Μακ Άλιστερ (59’ Χράβενμπερχ), Τζόουνς (75’ Κλαρκ), Έλιοτ (75’ Μπράντλεϊ) – Χάκπο (59’ Ζότα), Ντίας, Νούνιες