Τι έκαναν οι Έλληνες που αγωνίζονται στα ξένα πρωταθλήματα

Το ακυρωθέν γκολ του Κώστα Μήτρογλου επί της Παρί Σεν Ζερμέν, ήταν το σημαντικότερο γεγονός από την παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα του Σαββατοκύριακου.

Ο διεθνής επιθετικός της Μαρσέιγ, αντικατέστησε στο 85ο λεπτό τον Οκάμπος κι ενώ η ομάδα του ήταν πίσω στο σκορ με 2-0. Στην επόμενη φάση σκόραρε, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης, υπέδειξε επιθετικό φάουλ και ακύρωσε το γκολ.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμεινε στον πάγκο της Αρσεναλ, που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, ο Κώστας Μανωλάς έπαιξε 75 λεπτά στο ισόπαλο (1-1) ντέρμπι της Ρόμα με την Νάπολι, ενώ αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χάντερσφιλντ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75` από τον Φάτζιο), στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Νάπολι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ρόμα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Λεβάντε, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Αντικατέστησε στο 85ο λεπτό τον Οκάμπος, στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Λίγο μετά την είσοδο του, σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Βεϊνοβιτς) στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Χέρενφεν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Φέγενορντ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Φίτεσε.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γάνδη.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σερκλ Μπριζ.

Απόστολος Βέλιος (Μπέβερεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αντβέρπ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Δεν είχε αγωνιστική πρωταθλήματος)
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπελενένσες.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ααρχους.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Χάρτμπεργκ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Μπάλιτς) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Βολφσμπέργκερ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Φιλοξενείται απόψε από την Κονκόρντια.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 67` από τον Βιγιαφάνες) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπουρσασπόρ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπουρσασπόρ.