Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Με ανατροπή η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο «Γκούντισον Παρκ»!

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά την κατάκτηση του Παγκόσμιου τίτλου συλλόγων επικράτησε 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» της Έβερτον, που προηγείτο από το 29 έως το 53' και μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή.

Με... αναταράξεις αρχικά αλλά αίσια, εν τελεί, ήταν η επιστροφή της Μάντσεστερ Σίτι στις υποχρεώσεις της, στην Premier League μετά τη συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Οι «πλανητάρχες» του Γκουαρντιόλα παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν -κόντρα στη ροή του αγώνα- στο σκορ απέναντι στην Έβερτον κατάφεραν να τη νικήσουν, στην έδρα της, με 3-1.

Οι «πολίτες» χωρίς τους Ντε Mπρόϊνε - Χάαλαντ πίεσαν τα «ζαχαρώτα» είχαν ευκαιρίες με τους Νούνιες - Άλβαρες αλλά δεν τις αξιοποίησε και βρέθηκε με γκολ στην... πλάτη αφού ο Χάρισον στο 29' άνοιξε το σκορ μετά το γύρισμα του ΜακNιλ.

Η αντίδραση των πρωταθλητών που απέχουν 5 πόντους (με ματς λιγότερο) από την κορυφή ήρθε στην επανάληψη.

Φοβερό, αριστερό, συρτό, σουτ του Φόντεν έφερε την ισοφάριση (53') και 11 λεπτά μετά το πέναλτι του Άλβαρες (για χέρι του Ονανά) έφερε το ματς... τούμπα (64').

To τελικό σκορ (της τρίτης εκτός έδρας ανατροπής της Σίτι) διαμόρφωσε ο Μπερνάρντο Σίλβα (ο οποίος είχε εμπλοκή στο 1-0...) που τιμώρησε το λάθος στην επαναφορά του Πίκφορντ (86').

Ως το φινάλε η Έβερτον που συμπλήρωσε δύο ήττες είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι σε σουτ του Φόντεν.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Πάτερσον, Ταρκόβσκι, Μπρέθγουεϊτ, Μικολένκο, Γκόμες (65' Κιν), Ονανά, Χάρισον (80' Ντανζούμα), Γκάρνερ, ΜακΝίλ, Μπέτο (65' Κάλβερτ-Λιούιν).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς (λ.τρ. 43' Γκβάρντιολ), Ακάντζι, Ακέ, Νούνες (65' Κόβατσιτς), Ρόδρι, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Άλβαρες.