Premier League: Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με ανατροπή 2-1 την Λούτον και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα. Η Έβερτον επιβλήθηκε 2-0 της Τσέλσι. Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής της Premier League και η βαθμολογία.

Στο τέλος της έφτασε η αγωνιστικός κατήφορος της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία προερχόταν από τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη στην Premier League (σ. 3 ισοπαλίες και μία ήττα). Οι «πολίτες» κέρδισαν με ανατροπή 2-1 εκτός έδρας την Λούτον για την 16η αγωνιστική και με το τρίποντο αυτό μείωσαν στο -4 τη διαφορά που τους χωρίζει από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Οι «καπελάδες» άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το τέρμα που σημείωσε ο Αντεμπάγιο, αλλά στην επανάληψη η Σίτι ισοφάρισε στο 62’ με τον Μπερνάρντο Σίλβα πριν φτάσει και στο 1-2 της ανατροπή με τον Γκρίλις μόλις τρία λεπτά αργότερα.

Σημειώνεται ότι για τη Σίτι εκτός αποστολής έμεινε ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος συνεχίζει την αποθεραπεία του μετά τον τραυματισμό του.

Σε αντίθεση με τους «γαλάζιους», η Τσέλσι υπέστη τη δεύτερη σερί της ήττα στην κατηγορία. Οι «μπλε» έχασε 2-0 στο «Γκούντισον Παρκ» από την Έβερτον, η οποία απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, η Φούλαμ ήταν εντυπωσιακή σε ένα ακόμα παιχνίδι της στο πρωτάθλημα και μετά το 5-0 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ, διέλυσε με 5-0 και τη Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι.