Premier League: «Κανονιά» στο φινάλε και νίκη για Άρσεναλ στη ματσάρα του Λούτον (4-3)

Η Άρσεναλ με γκολ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Λούτον (4-3) και διατηρεί τη βαθμολογική διαφορά από τη δεύτερη Λίβερπουλ και την τρίτη Μάντσεστερ Σίτι που έχουν ένα ματς λιγότερο.

Ματς - διαφήμιση έγινε στο Λούτον, με την ομώνυμη ομάδα να βάζει δύσκολα στην Άρσεναλ, να την ισοφαρίζει κάθε φορά που έπαιρνε το προβάδισμα, να φέρνει και τούμπα το ματς στο 57', αλλά στο τέλος οι «κανονιέρηδες» να πανηγυρίζουν τη νίκη με 4-3 και να διατηρούν τη διαφορά από τη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Σίτι. Το χρυσό γκολ για την Άρσεναλ ο Ράις με κεφαλιά στο 90+7'.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Γουλβς από την πλευρά της είχε απέναντί της μίας Μπέρνλι που θα παλέψει φέτος για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι «λύκοι» δίχως να ενθουσιάσουν με την παρουσία τους, κατάφεραν τουλάχιστον να πάρουν το τρίποντο με το ισχνό 1-0, χάρη σε γκολ του Χι – Τσαν στο 42’.