Ο έλεγχος των Ελλήνων του εξωτερικού

Την καλύτερη εμφάνιση του με τα «χρώματα» της Φορτούνα Σιτάρντ, πραγματοποίησε ο Λάζαρος Λάμπρου.

Ο Ελληνας άσσος, ήταν ο πρωταγωνιστής στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ντε Γκράαφσαπ, καθώς σκόραρε δις (38`, 83`) χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του. Ο Λάμπρου που ήταν στο αρχικό σχήμα της Φορτούνα, αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Σμέετς.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Απόστολος Βέλλιος. Ο έμπειρος επιθετικός, αποδείχθηκε καθοριστικός για την ομάδα του, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπριζ, καθώς στο 60ο λεπτό ισοφάρισε τους επίδοξους πρωταθλητές Βελγίου, διατηρώντας την Μπέβερεν εκτός επικίνδυνης ζώνης. Ο Βέλλιος αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις από τον Σάλκβιστ, ενώ αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Οι «κανονιέρηδες» υποδέχονται απόψε την Λέστερ.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Οι «κανονιέρηδες» υποδέχονται απόψε την Λέστερ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την ΣΠΑΛ.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Ουντινέζε με 3-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βαλένθια.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Αντικατέστησε στο 90ο λεπτό τον Ζερμέν, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νις.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουτρέχτη.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Χέρενφεν.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Ηταν ο πρωταγωνιστής στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ντε Γκράαφσαπ. Ο Ελληνας άσος, ηταν βασικός (αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Σμέετς) και σκόραρε δις (38`, 83`) χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Αντικατέστησε στο 77` τον Ντανκερλούϊ στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπρέντα.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Συαντάρ Λιέγης.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 66` τον Στογιάνοβιτς στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σεντ Τρούϊντεν.

Απόστολος Βέλιος (Μπέβερεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις από τον Σάλκβιστ) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπριζ. Αποδείχθηκε καθοριστικός για την ομάδα του, καθώς στο 60ο λεπτό ισοφάρισε τους επίδοξους πρωταθλητές, διατηρώντας την Μπέβερεν εκτός επικίνδυνης ζώνης.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Δεν είχε αγωνιστική πρωταθλήματος)
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα):
Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο):

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βέϊλε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αούστρια Βιέννης

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 88` από τον Ουεντραόγκο) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μάτερσμπουργκ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Φιλοξενεί απόψε την Καλαράσι.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Αντικατέστησε στο 75` τον Κουρτεάν, στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Αστρα Τζιούρτζιου.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ανταλιασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ανταλιασπόρ.