Bundesliga: Ξέφυγε στην κορυφή η Λεβερκούζεν, «όρθια» στο 96’ η Φράιμπουργκ

Η Λεβερκούζεν κέρδισε 3-2 τη Χόφενχαϊμ και ξέφυγε στην κορυφή της Bundesliga. Η Φράιμπουργκ με πέναλτι του Γκρίφο στο 96’ αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 με την Γκλάντμπαχ. Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Τη μοναξιά της κορυφής στο βαθμολογικό πίνακα της Bundesliga συνεχίζει να απολαμβάνει η Λεβερκούζεν.

Οι «ασπιρίνες» κέρδισαν 3-2 εκτός έδρας την Χόφενχαϊμ για την 10η αγωνιστική στην κατηγορία και ξέφυγαν στο +5 στην πρώτη θέση από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, η οποία σε λίγη ώρα (19.30) φιλοξενείται από την Ντόρτμουντ.

Στο μεταξύ, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον όμιλο του Europa League, Φράιμπουργκ, αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 στην έδρα της με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ, με τον Γκρίφο να σκοράρει με πέναλτι στο 96’ για τους γηπεδούχους.

Η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Χόλερ και παρότι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εν συνεχεία την ανατροπή, τελικά τον τελευταίο λόγο είχε τελικά ο Γκρίφο, που βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις και γλίτωσε τη Φράιμπουργκ από την ήττα.

Πέραν αυτών, η Μάιντς σκόραρε δις μέσα σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της με τη Λειψία και την κέρδισε 2-0, ενώ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επιβλήθηκε με το ευρύ 3-0 της Ουνιόν στο Βερολίνο.