Ατλέτικο Μαδρίτης - Αλαβές 2-1: Έκτο σερί τρίποντο η 3η (στο -3 από την κορυφή) ομάδα του Σιμεόνε!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε, εντός έδρας, της Αλαβές με 2-1 και με την 6η της, διαδοχική, νίκη πέρασε τρίτη στη βαθμολογία στο -3 από Ρεάλ Μαδρίτης και Zιρόνα.

Σε απόσταση βολής τριών πόντων από τις συμπρωτοπόρους της La Liga, Ρεάλ Μαδρίτης και Ζιρόνα παρέμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Σιμεόνε επιβλήθηκε, εντός έδρας, της Αλαβές με 2-1 φτάνοντας τις 6 σερί επιτυχίες και προσπερνώντας την Μπαρτσελόνα.

Δύο γκολ στο πρώτο μέρος πέτυχαν οι «κολτσονέρος» που προηγήθηκαν με τον Ρικέλμε (26'), ενώ ζευγάρωσαν τα τέρματα τους με τον Μοράτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η τέταρτη από το τέλος βασκική ομάδα μείωσε στο 90+6' με τον Γκεβάρα, αλλά μετά από δύο σερί ισοπαλίες ξανάχασε συνεχίζοντας να αγνοεί την επιτυχία από τις 2 Σεπτέμβρη.

Έκτοτε έχει συγκομιδή τριών πόντων (από ισάριθμες ισοπαλίες με 1-1) σε έξι ματς.