Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 2-1: Πρώτη και καλύτερη!

Η Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο νίκησε και τη Φράιμπουργκ (2-1) και παραμένει μόνη πρώτη στην Bundesliga.

Τσάμπι λαμπρός την οδηγεί! Η Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζει να οδηγεί αήττητη στο γερμανικό πρωτάθλημα (οκτώ νίκες, μία ισοπαλία) επικρατώντας με 2-1 της Φράιμπουργκ και η δουλειά του Αλόνσο αποδίδει καρπούς με τις φιλοδοξίες να είναι πολύ μεγάλες. Η Λεβερκούζεν έφτασε τους 25 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Μπάγερν κι ας μη χρειάζεται να κάνει συντριπτικά σκορ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρώπη παρέμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Η Λεβερκούζεν είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα και έφτασε στο γκολ στο 37’ με ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ του Φλόριαν Βίρτς που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει στη γωνία ο Ατουμπόλου. Ο τερματοφύλακας της Φράιμπουργκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του προσπαθώντας να αποκρούσει το σουτ του Χόφμαν στο 61’, μετά την πρόσκρουση της μπάλας στο δοκάρι κι έτσι ο νεαρός κίπερ για μία ακόμη φορά δεν δικαίωση την επιμονή του Κρίστιαν Στράιχ να τον χρησιμοποιεί.

Ο προπονητής της Φράιμπουργκ έβαλε στο ματς στο 68’ τον Μάνουελ Γκίλντε και δύο λεπτά αργότερα πήρε γκολ με κεφαλιά από την αλλαγή του (από φάουλ του Γκρίφο), ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση του αποτελέσματος. Παρότι έκανε επισκέψεις στην περιοχή και είχε μία φάση με τον Γκρέγκοριτς, μία με τον Σιντίλια και κάποια κόρνερ δεν μπόρεσε να στερήσει από τη Λεβερκούζεν τη γλυκιά μοναξιά της κορυφής. Για διαμαρτυρία στις καθυστερήσεις πήρε κίτρινη κάρτα ο... Στράιχ.