Λειψία - Κολωνία 6-0: Υπόθεση 45 λεπτών για τους «κόκκινους ταύρους»

Με τέσσερα από τα έξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Λειψία διέλυσε την Κολωνία (6-0) και βρίσκεται σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Bundesliga.

Ό,τι ήθελε έκανε την Κολωνία η Λειψία! Οι «κόκκινοι ταύροι» επικράτησαν με το ευρύ 6-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στην Bundesliga «καθαρίζοντας» το ματς από το 45λεπτό (4-0).

Στο -3 από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν η Λειψία, προτελευταίοι με μόλις 4 βαθμούς οι «τράγοι» που μπήκαν από νωρίς σε γερούς μπελάδες όσον αφορά την παραμονή τους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να βάλουν τις βάσεις από νωρίς και ο Βέρνερ στο 15' έκανε το 1-0. Μάλιστα, ο Οπεντά στο 40' έκανε το 2-0 ενώ πριν ο Γάλλος κάνει το 4-0 στο 45', είχε βρει δίχτυα και ο Ράουμ (43').

Στην επανάληψη η Κολωνία έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Όλεσεν στο 80' και η Λειψία βρήκε την ευκαιρία να δώσει διαστάσεις θριάμβου. Ο Σέσκο έκανε το 5-0 στο 88' και ο Μπάουμγκαρτνερ διαμόρφωσε το τελικό 6-0.