Ζιρόνα - Θέλτα 1-0: Πιο καλή η ...μοναξιά (της κορυφής) για τους Καταλανούς!

Μόνη πρώτη - και στο +3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης - είναι μετά το εναρκτήριο ματς της 11ης αγωνιστικής με την Θέλτα η Ζιρόνα κερδίζοντας τους Γαλιθιάνους με 1-0 χάρη σε γκολ του Eρέρα στις καθυστερήσεις!

Αφ' υψηλού θα δει το clasico η Ζιρόνα, γνωρίζοντας πως ότι κι αν γίνει στο, Σαββατιάτικο, Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Mαδρίτης θα παραμείνει επικεφαλής της βαθμολογίας και μετά το πέρας της 11ης αγωνιστικής της La Liga!

Μέχρι τότε, απολαμβάνει την... μοναξιά της κορυφής χάρη στη νίκη (τρίτη διαδοχική) που πέτυχε κόντρα στην Θέλτα με 1-0.

Αποτέλεσμα που ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με διαγώνιο σουτ του Γιάνγκελ Ερέρα (δοκάρι και μέσα)

Η, τρίτη από το τέλος, Θέλτα - που δεν κατάφερε να κρατήσει για πρώτη φορά στην σεζόν την εστία της απαραβίαστη (κι αγνοεί τη νίκη από την 1η Σεπτεμβρίου κι επτά ματς...) - φωνάζει για τη φάση του 83' που ακυρώθηκε γκολ του Ντε Λα Τόρε για φάουλ του Nτοτόρ στον γκολκίπερ Γκαζανίγκα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η προσωρινή διακοπή της (για τέσσερα λεπτά στο 8') για αδιαθεσία οπαδού (των Γαλιθιάνων), με το ιατρικό επιτελείο να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες.
Αφού διαπιστώθηκε ότι είναι καλά το ματς συνεχίστηκε κανονικά.