Η Κρουζέιρο κατέκτησε το Κύπελλο Βραζιλίας και έγραψε ιστορία

Το έκτο της Κύπελλο κατέκτησε η βραζιλιάνικη ομάδα και είναι η μόνη με έξι τρόπαιο στο θεσμό.

Ο Ουρουγουανός επιθετικός μέσος Γκριγκόριαν ντε Αρασκαέτα, λίγες μόνο ώρες μετά την επιστροφή του από τις διεθνείς υποχρεώσεις του, έκανε το καθήκον του, βοηθώντας την Κρουζέιρο να εξασφαλίσει το έκτο Κύπελλο Βραζιλίας , στην εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Κορίνθιανς.

Το γκολ που πέτυχε λίγο πριν το τέλος (82΄), έδωσε στην ομάδα του Μπέλο Οριζόντε μία συνολική νίκη 3-1, μετά την επιτυχία με σκορ 1-0 την περασμένη εβδομάδα, μπροστά στους φίλους της

Ο Ντε Αρασκαέτα έπαιξε 45 λεπτά στην ήττα (4-3) της Ουρουγουάης στην Ιαπωνία την Τρίτη, πριν ταξιδέψει 25 ώρες για το Σάο Πάολο. Εγινε αλλαγή στο 67’ και η συμβολή του αποδείχθηκε αποφασιστική.

Η Κρουζέιρο είχε πάρει το προβάδισμα μετά από 28 λεπτά χάρη στον Ρομπίνιο, ενώ η Κορίνθιανς ισοφάρισε στο 55΄με πέναλτι του Τζάντσον, ποινή που δόθηκε μέσω VAR.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική κατάκτηση Κυπέλλου για την Κρουζέιρο, που είναι η μοναδική ομάδα με έξι τρόπαια.

«Κανείς δεν είχε κερδίσει ποτέ τον τίτλο δύο φορές στη σειρά, είμαι τόσο χαρούμενος, είναι συγκλονιστικό», δήλωσε ο αμυντικός της Κρουζέιρο Λέο.