Τότεναμ – Λίβερπουλ 2-1: Ο Ματίπ κάρφωσε στο 96’ την ομάδα του που έπαιζε με εννέα παίκτες!

Η Τότεναμ επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ που έπαιζε με εννέα παίκτες, με αυτογκόλ του Ματίπ στο 96ο λεπτό. Πρώτη ήττα ύστερα από 17 αγώνες για τους «κόκκινους» του Κλοπ.

Το ματς από το ξεκίνημα είχε εξαιρετικό ρυθμό με τη Λίβερπουλ να έχει στα πρώτα λεπτά τις καλύτερες στιγμές για να σκοράρει αλλά στο 26’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Τζόουνς.

Η Τότεναμ στο 36’ άνοιξε το σκορ με τον Σον με τη Λίβερπουλ να παίζει με δέκα και ένα λεπτό νωρίτερα να σκοράρει με τον Ντίας, σε μια φάση όπου ο πρώτος βοηθός σήκωσε τη σημαία και υπέδειξε τον Κολομβιανό σε θέση οφ σάιντ. Φαίνεται να καλύπτεται ο άσος της Λίβερπουλ αλλά ποτέ δεν βγήκαν οι γραμμές…

Η Λίβερπουλ και με παίκτη λιγότερο, όπως και σε αρκετά παιχνίδια φέτος από την αρχή της σεζόν, έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με τον Χάκπο ενώ στις καθυστερήσεις είχε και ευκαιρία με τον Ντίας να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στην επανάληψη η Τότεναμ ήταν καταιγιστική αλλά έπεσε πάνω σε έναν φοβερό Άλισον. Το κακό για τη Λίβερπουλ ήταν πως ο Ζότα που πέρασε στη θέση του τραυματία Χάκπο στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου δεν πρόσφερε τίποτα και αποβλήθηκε στο 69’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σωστή η δεύτερη, δεν υπήρχε η πρώτη κίτρινη για τον Πορτογάλο από τον διαιτητή που έκανε πολλά λάθη).

Μισή ώρα περίπου – μαζί με τις καθυστερήσεις – η Τότεναμ πάλευε για το 2-1 και η Λίβερπουλ για να το κρατήσει και η αλήθεια είναι πως έδειχνε έτοιμη να τα καταφέρει.

Τελικά ο Μάτιπ με αυτογκόλ κάρφωσε την ομάδα του στο 96ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στην Τότεναμ που ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Το προφίλ της 7ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ (30/9)

Άστον Βίλα – Μπράιτον 6-1

(14', 21', 65' Γουότκινς, 26' αυτ. Εστουπινιάν, 85' Ράμσεϊ, 70' Ντόουγκλας Λουίζ - 50' Φάτι)

Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 0-4

(17' Σακά, 44' Όντεγκρααντ, 53' Χάβερτζ, 90+4 Γουάιτ)

Νιούκαστλ – Μπέρνλι 2-0

14' Αλμιρόν, 76' Ισάκ)

Τότεναμ – Λίβερπουλ 2-1

(36' Σον, 90'+6' αυτογκόλ Ματίπ - 45' + 4' Χάκπο)