La Liga: Επιβολή κορυφής η Ρέαλ

Πέρασε στην κορυφή η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την επιβλητική νίκη της επί της Τζιρόνα με 3-0

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά. Η Ρεάλ Μαδρίτης του υπέροχου Τζούντ Μπέλινγκχαμ που είχε γκολ και ασίστ πέρασε άνετα από την έδρα της Τζιρόνα (3-0) και είναι πρώτη στη βαθμολογία του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κυριάρχησε από το ξεκίνημα παρά την επιθετικότητα των γηπεδούχων, την οποία αντιμετώπισε με την δέουσα αποτελεσματικότητα και τα γκολ μέσα σε ένα τετράλεπτο από Χοσέλου και Τσουαμενί.

Ο Μπέλινγχαμ που είχε δημιουργήσει το πρώτο τέρμα, πέτυχε ο ίδιος το τρίτο και σφράγισε τη σπουδαία επιτυχία της «βασίλισσας» και την πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα του Μίτσελ.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για την Ρεάλ ο Νάτσο για σκληρό μαρκάρισμα, σε φάση που επανεξετάστηκε αφού αρχικά είχε δοθεί κίτρινη.