La Liga: «Φρένο» στη Μαγιόρκα για Μπαρτσελόνα (2-2)

Η Μαγιόρκα που προηγήθηκε δύο φορές υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα σε βαθμολογική απώλεια (2-2) και η Ζιρόνα έχει τη δυνατότητα να περάσει μόνη πρώτη την Τετάρτη νικώντας τη Bιγιαρεάλ.

Aπό πέντε διαδοχικές νίκες, στο πρωτάθλημα, προερχόταν η Μπαρτσελόνα αλλά το επιτυχημένο σερί τελείωσε στη Μαγιόρκα όπου η τοπική ομάδα εμφανίστηκε μεταμορφωμένη, μετά το 5-3 στη Ζιρόνα, κόβοντας δύο πόντους από την πρωταθλήτρια αφού προηγήθηκε δύο φορές στο ματς και κράτησε το 2-2 με «νύχια και δόντια».

Oι «νησιώτες» προηγήθηκαν μετά από παλινωδίες των φιλοξενούμενων (χωρίς τους τραυματίες Ντε Γιονγκ και Πέδρι και με τον Λεβαντόφσκι παγκίτη για ροτέισον) και σκόρερ τον Μουρίτσι (8') αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα -και αφού ο Φέραν Τόρες έχασε τετ α τετ- με σουτάρα του Ραφίνια ισοφάρισε η ομάδα του Τσάβι (41').

Ο σκόρερ είχε χαμένο τετ α τετ (45') και η Μαγιόρκα ανέκτησε το προβάδισμα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ασυνεννοησία των Τερ Στέγκεν - Αραούχο επέτρεψε στον Πρατς να τσιμπήσει την μπάλα για το 2-1.

Στο 2ο μέρος οι φιλοξενούμενοι, που είχαν δοκάρι με τον Ζοάο Φέλιξ (55') δεν βελτιώθηκαν ιδιαίτερα ούτε όταν μπήκε ο Λεβαντόφσκι.

Απλά έγιναν πιο απειλητικοί με τον Γιαμάλ που κέρδισε πέναλτι αλλά το πήρε πίσω το VAR (65').

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φερμίν (75') με το παρθενικό του τέρμα με την πρώτη ομάδα της Μπαρτσελόνα μετά από προσπάθεια που ξεκίνησε ο Γιαμάλ και ασίστ του Ραφίνια.

Παρότι χρόνος υπήρχε οι Καταλανοί δεν έφτιαξαν φάση ως το τέλος (με τη Μαγιόρκα να απειλεί στην κόντρα) και έτσι σήμερα από την κορυφή μπορεί να υποχωρήσει πίσω από τις Ζιρόνα και Ρεάλ Μαδρίτης αν κερδίσουν