La Liga: Νίκη στις καθυστερήσεις, με 10, η Λας Πάλμας (1-0 τη Γρανάδα) και εκτός επικίνδυνης ζώνης!

Το πρώτο τρίποντο της σεζόν πήρε η Λας Πάλμας νικώντας, παρότι με 10 παίκτες, τη Γρανάδα, στην αναμέτρηση της «ουράς» βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Ισόπαλο 1-1 το Ρεάλ Μπέτις - Κάντιθ.

Δίχως νίκη και προτελευταία με δύο πόντους ήταν μετά το πέρας των πρώτων πέντε αγωνιστικών η Λας Πάλμας που επικρατώντας 1-0 της Γρανάδας στη μάχη της «ουράς» κατάφερε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη αφήνοντας εκεί την ομάδα της Ανδαλουσίας.

Στα αξιοσημείωτα για την ομάδα των Καναρίων Νήσων όχι μόνο ότι έφτασε στο τρίποντο με γκολ του Κίριαν Ροντρίγκεθ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ότι τα κατάφερε να σκοράρει, μετά από 4 ματς, αγωνιζόμενη με 10 από το 58ο λεπτό μετά τη δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε ο Μάρμολ.

Αντίθετα οι Ανδαλουσιάνοι γνώρισαν την τρίτη σερί ήττα τους.

Μια άλλη ομάδα της Ανδαλουσίας, η Ρεάλ Μπέτις που προερχόταν από τη συντριβή με την Μπαρτσελόνα (5-0) στη Βαρκελώνη και την ήττα από τη Ρέιντζερς, στη Γλασκώβη έμεινε στο 1-1 με την ισόβαθμη της Κάντιθ που την προηγούμενη αγωνιστική είχε χάσει στο Μπιλμπάο (3-0).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κρις Ράμος (41') και ο Γκίντο Ροντρίγκες (60') ισοφάρισε για τους «βερδιμπλάνκος».