Άγιαξ - Φέγενορντ: Δεύτερη και οριστική διακοπή στο ντέρμπι (0-3)!

Δεύτερη και οριστική διακοπή στο ντέρμπι της Ολλανδίας, προκάλεσαν οι οπαδοί του Άγιαξ.

Λίγο μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου, οι οπαδοί των γηπεδούχων, μη μπορώντας να αντέξουν το 0-3 που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο, ανάγκασαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να στείλει εκ νέου τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Μάλιστα, μετά την εξέλιξη αυτή κάποιοι οπαδοί του «Αίαντα» αποχώρησαν από το γήπεδο. Αργότερα, ο ρέφερι ενημέρωσε ότι το ματς δεν θα συνεχιστεί και φυσικά θα κατακυρωθεί υπέρ της Φέγενορντ.

Το ματς είχε διακοπεί και στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 43' εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο πετώντας καπνογόνα, με τον διαιτητή ασφαλώς να διακόπτει προσωρινά τουλάχιστον την αναμέτρηση.

Μετά από διαβουλεύσεις και συζητήσεις μεταξύ των ανθρώπων του Άγιαξ και της λίγκας, αλλά και του διαιτητή οι δύο ενδεκάδες μαζί με το διαιτητικό τρίο επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο μετά από 15 λεπτά και το παιχνίδι ξεκίνησε σε λίγα λεπτά. Πλέον ο Άγιαξ, ο οποίος βρίσκεται στον όμιλο της ΑΕΚ στο Europa League, κινδυνεύει με βαριά τιμωρία.