Λίβινγκστον – Σέλτικ 0-3: Άνετη νίκη και με δέκα παίκτες

Η Σέλτικ κέρδισε 3-0 εκτός έδρας την Λίβινγκστον για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σκωτίας, παρότι αγωνιζόταν με παίκτες λιγότερο από το 28’ λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Χαρτ.

Τη μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα του σκωτσέζικου πρωταθλήματος συνεχίζει να απολαμβάνει η Σέλτικ.

Οι «Καθολικοί» κέρδισαν 3-0 εκτός έδρας την Λίβινγκστον για την 6η αγωνιστική και όχι μόνο ξέφυγαν στην πρώτη θέση από τους διώκτες τους, αλλά διεύρυναν και το αήττητό τους στην κατηγορία.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 14’ με το πέναλτι του Ιάπωνα Ρέο Χατάτε και παρότι στο 28’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Τζο Χαρτ, στην επανάληψη σημείωσαν άλλα δύο τέρματα και «σφράγισαν» το τρίποντο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48’) ο Ο’Ράιλι έκανε το 0-2 και στο τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 95’ ένας άλλος Ιάπωνας, ο Ντάιζεν Μαέντα.