Γρανάδα - Ζιρόνα 2-4: Επέλαση των Καταλανών

Η εντυπωσιακή Ζιρόνα πέρασε και από την έδρα της Γρανάδα επικρατώντας με σκορ 4-2 και έπιασε στη δεύτερη θέση την Μπαρτσελόνα.

Το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στη La Liga συνέχισε η Ζιρόνα που επικράτησε με σκορ 4-2 εκτός έδρας της Γρανάδα. Οι Καταλανοί έπιασαν στη δεύτερη θέση τη Μπαρτσελόνα και μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης είναι οι τρεις αήττητες ομάδες του πρωταθλήματος.

Η τρομερή Ζιρόνα διαθέτει και τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της La Liga. Στο παιχνίδι με τη Γρανάδα έκανε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ. Εκεί ίσως να πίστεψαν οι φιλοξενούμενοι ότι το ματς τελείωσε.

Στην επανάληψη η Γρανάδα κατάφερε να μειώσει στο 63' με τον Ουζούνι και αφού η Ζιρόνα έχασε ευκαιρία για το 1-4 στο 85' ο Μπογέ έκανε το 2-3. Φάνηκε πως τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης θα αποκτήσουν δραματικό χαρακτήρα, όμως, ο Κόουτο στο 89' έκανε το 2-4 και τελείωσε το ματς.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15/09

Ράγιο Βαγεκάνο - Αλαβές 2-0

(43' πέν. Παλαθόν, 82' Ντε Φρούτος)

Σάββατο 16/09

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Κάντιθ 3-0

(66' Γκουρουθέτα, 68' Βιγιαλίμπρε, 90' Ι. Γουίλιαμς)

Βαλένθια - Ατλέτικο 3-0

(5', 34' Ντούρο, 54' Γκέρα)

Θέλτα - Μαγιόρκα 0-1

(85' Μουρίτσι)

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μπέτις 5-0

(25' Φέλιξ, 32' Λεβαντόβσκι, 62' Τόρες, 66' Ραφίνια, 81' Κανσέλο)

Κυριακή 17/09

Χετάφε - Οσασούνα 3-2

(36' Μίτροβιτς, 51' Καρμόνα, 86' Μακσίμοβιτς / 45' Μουνιόθ, 57' πέν. Μπούντιμιρ)

Βιγιαρεάλ - Αλμερία 2-1

(45+5' Μορένο, 90+4' Σέρλοτ / 44' Ακιέμε)

Σεβίλλη - Λας Πάλμας 1-0

(71' Λουκεμπάκιο)

Ρεάλ Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1

(46' Βαλβέρδε, 60' Χοσέλου / 5' Μπαρενετσέα)

Δευτέρα 18/09

Γρανάδα - Ζιρόνα 2-4

63' Ουζουνι, 85' Μπογέ - 22' Τσιγκάνκοφ, 31' Σάβιο, 34' Λόπεζ, 89' Κόουτο