Ίντερ - Μίλαν 5-1: Θρίαμβος των «νερατζούρι» με οδηγό τον Μκιταριάν (highlights)

Με τον Χένρικ Μκιταριάν να σκοράρει δις, η Ίντερ κέρδισε 5-1 τη Μίλαν στο ντέρμπι του Μιλάνου και βρέθηκε στην κορυφή της Serie A. Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι του Μιλάνου κόντρα στη συμπολίτισσα Μίλαν για την 4η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Οι «νερατζούρι» κέρδισαν 5-1 τους «ροσονέρι» στο «Σαν Σίρο» και με το τρίποντο αυτό διεύρυναν το σερί τους στην κατηγορία με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και σκαρφάλωσαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ίντερ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του «Derby della Madonnina» και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της, με κορυφαίο τον Χένρικ Μκιταριάν.

Ο Αρμένιος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μόλις στο πέμπτο λεπτό από ασίστ του Ντι Μάρκο, ενώ στο 38’ ήρθε και το 2-0 των γηπεδούχων με τον Μάρκους Τουράμ.

Η Μίλαν αντέδρασε και μείωσε στο 57’ με τον Λεάο από ασίστ του Ζιρού. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Στο 69’ ο Χένρικ Μκιταριάν έγραψε για δεύτερη φορά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1 και στο 79’ ήρθε και το πέναλτι του Τσαλχάνογλου για το 4-1. Το 5-1 διαμόρφωσε στο 93' ο Φρατέσι από ασίστ του Μκιταριάν, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ίντερ.

Το σφύριγμα του διαιτητή για το φινάλε βρήκε τους παίκτες της Ίντερ να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη τους, τη στιγμή που στη Μίλαν άπαντες ήταν απογοητευμένοι για το αρνητικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι και την πρώτη ήττα της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα.