Μπάγερν - Λεβερκούζεν 2-2: Στις καθυστερήσεις οι «ασπιρίνες»... πάγωσαν το Μόναχο

Με πέναλτι - γκολ του Παλάσιος στο 90+4' η Λεβερκούζεν έφυγε αλώβητη από το Μόναχο, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Μπάγερν.

Η Μπάγερν... σκόραρε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ουπαμεκανό, αλλά προς απογοήτευση των γηπεδούχων, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 7' ο Χάρι Κέιν είχε ανοίξει το σκορ, αλλά στο 24' ο Γκριμάλδο με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1.

Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη, αφού οι Βαυαροί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 86' με τον Γκορέτσκα, μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό 2-2... οκτώ λεπτά αργότερα.

Μπάγερν: Ούλραϊχ, Λάιμερ (85' Ντε Λιχτ), Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Κίμιχ (61' Μαζράουι), Σανέ, Μίλερ (61' Μουσιάλα), Γκνάμπρι (70' Τελ), Κέιν (85' Τσούπο - Μότινγκ).

Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Κοσούνου, Ταχ, Ταπσόμπα (90' Χλόζεκ), Φριμπόνγκ (82' Αντλί), Άντριχ (46' Παλάσιος), Τσάκα, Γκριμάλδο, Βιρτς (90+6' Αμιρί), Χόφμαν (90_6' Χινκαπιέ), Μπόνιφας.

Το Σάββατο (16/9), στις 16.30 συνεχίζεται η δράση στη Μπουντεσλίγκα με τη διεξαγωγή πέντε αγώνων. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, Φράιμπουργκ, υποδέχεται τη Ντόρτμουντ.