Ρέιντζερς – Σέλτικ 0-1: Θρίαμβος των πρωταθλητών στο ντέρμπι

Η Σέλτικ κέρδισε 1-0 τη Ρέιντζερς μέσα στο «Άιμπροξ» και πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στο πρωτάθλημα της Σκωτίας.

Η Σέλτικ ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν κόντρα στη Ρέιντζερς στο πρωτάθλημα της Σκωτίας.

Οι «Καθολικοί» νίκησαν 1-0 τους «Διαμαρτυρόμενους» και μάλιστα μέσα στο «Άιμπροξ» και διεύρυναν το αήττητό τους στην κατηγορία, ενώ παράλληλα έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κιόγκο Φουρουχάσι, ενώ οι γηπεδούχοι αν και είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν σε ένα τέρμα και να αποσοβήσουν την ήττα, είδαν τις επιθετικές τους προσπάθειες να περνούν ανεκμετάλλευτες.