Premier League: Απόλυτη με Χάαλαντ η Σίτι, νίκη της Νότιγχαμ επί της Τσέλσι

Η Σίτι με χατ-τρικ του Χάαλαντ κέρδισε 5-1 τη Φούλαμ στο Μάντσεστερ και έκανε το «4 στα 4» στην Premier League, ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ επιβλήθηκε 1-0 της Τσέλσι στο Λονδίνο. Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Premier League και η βαθμολογία.

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Premier League πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι και διεύρυνε το απόλυτό της στην κατηγορία. Οι «πολίτες» επιβλήθηκαν με το ευρύ 5-1 της Φούλαμ στο «Ετιχάντ», με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να πετυχαίνει χατ-τρικ στο ματς.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 34’ με τον Άλβαρες και παρότι οι λονδρέζοι ισοφάρισαν στο 33’ με τον Ριμ, εν συνεχεία οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα (2-1) με το τέρμα που σημείωσε ο Ακέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Χάαλαντ και με τα τρία γκολ που πέτυχε (58’, 70’ με πέναλτι και 95’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «γαλάζιων».

Τη μεγάλη έκπληξη ωστόσο, την έκανε η Νότιγχαμ Φόρεστ.

Οι «ξυλοκόποι» έφυγαν με το διπλό από το «Στάμφορντ Μπριτζ», επικρατώντας 1-0 της Τσέλσι με γκολ του Ελάνγκα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48’). Για τους «μπλε» αυτή ήταν η δεύτερη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα, σε μόλις τέσσερις αναμετρήσεις.

Σε αντίθεση με την Τσέλσι, η Τότεναμ έκανε πάρτι στο παιχνίδι της κόντρα στην Μπέρνλι, καθώς διέλυσε την αντίπαλό της με το ευρύ 5-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα «σπιρούνια» ήταν ο Σον που πέτυχε χατ-τρικ στον αγώνα.

Τέλος, Μπρέντφορντ και Μπόρνμουθ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας. Η Μπόρνμουθ προηγούνταν 1-2 στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 93’ με τον Μπουμό και αποσόβησαν την ήττα.