Γρανάδα-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2: «Καθάρισε» σε τέσσερα λεπτά

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Ράγιο Βαγεκάνο που επικράτησε με σκορ 2-0 της Γρανάδα και έκανε το δύο στα δύο.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς πέτυχε η Ράγιο Βαγεκάνο που επικράτησε με σκορ 2-0 εκτός έδρας της Γρανάδα. Οι Μαδριλένοι αφού ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο άλλαξαν το σκηνικό υπέρ τους στην επανάληψη.

Κομβικό σημείο το παιχνίδι ήταν η φάση του 61ου λεπτού όταν η Γρανάδα είχε δοκάρι με τον Θαραγόθα, ο οποίος δημιουργούσε γενικά αρκετές καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Η Ράγιο, ωστόσο χρειάστηκε ένα τετράλεπτο για να τελειώσει το ματς. Στο 75' ο Γκαρθία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1, ενώ στο 79' ο Σις διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και η Ράγιο έφτασε έτσι τα οχτώ ματς αήττητη με αντίπαλο τη Γρανάδα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, αφού στο 86' αποβλήθηκε ο Πουέρτας.

Aλμερία-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

(3' Αρίμπας - 19'/60' Μπέλιγχαμ, 73' Βινίσιους)

Αλαβές-Σεβίλλη 4-3

(7’ Ριόχα, 44’ Ντουάρτε, 54’, 59’ Γκαρθία – 15’ Άμπκαρ αυτ., 41’ Λαμέλα, 90΄+7' Μιρ)

Γρανάδα-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2

75' Γκαρθία, 79' Σις