Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-1: Τα «σφυριά» πήραν το ντέρμπι στο Λονδίνο

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε 3-1 την Τσέλσι στο λονδρέζικο ντέρμπι και πανηγύρισε το παρθενικό της τρίποντο στη φετινή Premier League. Χωρίς νίκη παραμένουν οι «μπλε» του Μαουρίσιο Ποκετίνο.

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-1:  Τα «σφυριά» πήραν το ντέρμπι στο Λονδίνο

Η Γουέστ Χαμ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο λονδρέζικο ντέρμπι με αντίπαλο την Τσέλσι για τη δεύτερη αγωνιστική της Premier League. Τα «σφυριά» κέρδισαν στην έδρα τους 3-1 τους «μπλε» και πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Αντίθετα, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο συνεχίζει να αγνοεί το τρίποντο στην κατηγορία, καθώς στην πρεμιέρα είχε αναδειχτεί ισόπαλη 1-1 με τη Λίβερπουλ.

Η Γουέστ Χαμ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό της συνάντησης με το τέρμα που σημείωσε ο Ναγέφ Αγκέρντ από ασίστ του Τζέιμς Γουόρντ-Πρόουζ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 28’ με τον 19χρονο Τσουκουεμέκα να σημειώνει το παρθενικό του γκολ στο σύλλογο για το 1-1.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (43’) η Τσέλσι έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Έντσο Φερνάντες δεν κατάφερε να σκοράρει σε πέναλτι και στο 54’ ήρθε το 2-1 της Γουέστ Χαμ με τον Μικαΐλ Αντόνιο από μία ακόμα ασίστ του Τζέιμς Γουόρντ-Πρόουζ.

Στο 67’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του σκόρερ Αγκέρντ με δεύτερη κίτρινη, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έφτασαν τελικά και σε τρίτο γκολ, με τον Λούκας Πακετά να διαμορφώνει με πέναλτι στο 95' το τελικό 3-1.