Ατλέτικο Μαδρίτης - Γρανάδα 3-1: Ο Ντεπάι έδωσε τη λύση

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, παρότι αγχώθηκε βρήκε τις λύσεις και επικράτησε 3-1 της Γρανάδα, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της La Liga.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ για τους «ροχιμπλάνκος», αλλά ο Σαμού στο 62' έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους φιλοξενούμενους. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών της Γρανάδα, ο Μάμφις Ντεπάι -μετά από ασίστ του Καράσκο- ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση στην Ατλέτικο Μαδρίτης, πέντε λεπτά αργότερα (67'). Ο Γιορέντε απλά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Κάντιθ νίκησε 1-0 την Αλαβές και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη φετινή La Liga. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σαν Εμετέριο μόλις στο 7'. Στο 89' αποβλήθηκε ο Εσκαλάντε από πλευράς γηπεδούχων, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή στα τελευταία λεπτά, που ήταν πάνω από 10' μαζί με τις καθυστερήσεις.

Το προφίλ της 1ης αγωνιστικής:

Αλμερία-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (20΄ πεν. Παλαθόν, 28΄ πεν. Ντέκα)

Σεβίλη-Βαλένθια 1-2 (69΄ Εν Νεσίρι - 60΄ Ντιακαμπί, 88΄ Γκουέρα)

Σοσιεδάδ-Τζιρόνα 1-1 (5΄ Κούμπο - 72΄ Ντόβμπικ)

Λας Πάλμας-Μαγιόρκα 1-1 (29΄ πεν. Βιέρα - 70΄ Ράιγιο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (28΄ Ροντρίγκο, 36΄ Μπέλιγχαμ)

Θέλτα-Οσασούνα 0-2 (24΄ Ρουμπέν Γκαρθία, 74΄ Μόι Γκόμεθ)

Βιγιαρεάλ-Μπέτις 1-2 (61΄ Κουένκα - 20' Πέρεθ, 90΄ + 5' Ζοσέ)

Χετάφε-Μπαρτσελόνα 0-0

Κάντιθ-Αλαβές 1-0 (7΄ Σαν Εμετέριο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Γρανάδα 3-1 (45+4' Μοράτα, 67' Ντεπάι, 90+8' Γιορέντε - 62' Σαμού)