Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς 1-0: Έδιωξε το άγχος ο Βαράν

Ο Ράφαελ Βαράν έδιωξε το μάγχος της πρεμιέρας για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Eπικράτησε 1-0 της Γουλβς, οι παίκτες της οποίας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός έκανε ό,τι δεν μπόρεσαν οι επιθετικογενείς παίκτες των γηπεδούχων για 75 λεπτά. Ο Ζοσέ Σα σταματούσε κάθε επιθετική προσπάθεια των «κόκκινων διαβόλων», αλλά απέτυχε να κάνει το ίδιο και στο 75', με τον Βαράν να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Οι «Λύκοι» δεν το έβαλαν κάτω, πίεσαν για την ισοφάριση και αποκορύφωμα ήταν οι έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι, όταν ο Ονάνα, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια της Μάντσεστερ έπεσε άτσαλα πάνω στον Σάσα Κάλαϊτζιτς. Προς απογοήτευση όλων, όμως, ο διαιτητής δεν καταλόγισε την εστάτη των ποινών, ακόμα κι όταν είδε την παράβαση σε video.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Μπέρνλι - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (4', 36' Χάαλαντ, 75' Ρόδρι)
  • Άρσεναλ - Φόρεστ 2-1 (26' Ενκέτια, 32' Σακά / 82' Αγουονίγι)
  • Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 1-1 (62' Σολάνκε / 51' Μπόουεν)
  • Έβερτον - Φούλαμ 0-1 (73' Ντεκορντόβα - Ρέιντ)
  • Μπράιτον - Λούτον 4-1 (36' Μαρς, 71' Πέδρο, 85' Αντίνγκρα, 90+5' Φέργκιουσον / 81' Μόρις)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 0-1 (49' Εντουάρ)
  • Νιούκαστλ - Άστον Βίλα 5-1 (6' Τονάλι, 16', 58' Ίσακ, 77' Γουίλσον, 90+1' Μπαρνς / 11' Ντιαμπί)
  • Μπρέντφορντ - Τότεναμ 2-2 (26' πεν. Εμπουεμό, 36' Γουίσα - 11' Ρομέρο, 45+4' Έμερσον Ρουαγιάλ)
  • Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-1 (37' Ντισασί - 18' Ντίας)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς 1-0 (76' Βαράν)