Βέλγιο: Με το «δεξί» η Αντβέρπ στο νέο πρωτάθλημα

Η πρωταθλήτρια Βελγίου Αντβέρπ κέρδισε 1-0 την Σερκλ Μπριζ και ξεκίνησε με το «δεξί» την πορεία της στο φετινό «μαραθώνιο».

Με τον ιδανικότερό τρόπο ξεκίνησε η Αντβέρπ την πορεία της στο νέο πρωτάθλημα του Βελγίου. Η κάτοχος του τίτλου κέρδισε 1-0 την Σερκλ Μπριζ στην πρεμιέρα και πανηγύρισε το παρθενικό της τρίποντο στο φετινό «μαραθώνιο».

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Ντάλαντ, ενώ στην επανάληψη διασφάλισαν το υπέρ τους σκορ, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση.

Μάλιστα, στο 87’ η Αντβέρπ φλέρταρε και με δεύτερο γκολ, αλλά από την επιθετική προσπάθεια του Οντρέικα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.