Γκολ ο Φετφατζίδης στον «εμφύλιο» με τον Τζιόλη

eurokinissi

Ο Γιάννης Φετφατζίδης στο 79΄ άνοιξε το σκορ για την Αλ Αχλί στον εκτός έδρας αγώνα της με την Αλ Φεϊχά. Ομως οι γηπεδούχοι του Αλέξανδρου Τζιόλη ισοφάρισαν κι έτσι το «ελληνικό» ντέρμπι του πρωταθλήματος Σαουδικής Αραβίας δεν δυσαρέστησε κάποιον από τους δύο. Ισως τον Φετφατζίδη, καθώς η ομάδα του βρίσκεται τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αλ Χιλάλ, ενώ όσον αφορά την ομάδα του Τζιόλη παραμένει στο μέσον της καταταξης.

Μεγάλη ευκαιρία να «υπογράψει» την πιο σπουδαία φετινή νίκη της Γκενκ, έχασε ο Νίκος Καρέλης. Ο 26χρονος στράικερ άνοιξε το σκορ στο 11΄ στο εκτός έδρας ματς με την πρωτοπόρο Μπριζ, ενώ στο 61΄, με το σκορ στο 1-1, αστόχησε σε πέναλτι με το οποίο θα έδινε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Μπριζ προηγήθηκε 2-1, αλλά τελικά η Γκενκ κατάφερε να «σώσει» το βαθμό (2-2) της ισοπαλίας.

Τέλος, το πρώτο του 90λεπτο στη Serie A έβγαλε ο Μπάμπης Λυκογιάννης με την Κάλιαρι. Ηταν μάλιστα αυτός που έδωσε την ασίστ στον Παβολέτι ο οποίος στο 81΄ μείωσε σε 2-1 στην ήττα από την Κιέβο στη Βερόνα.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Τιμωρημένος (κόκκινη κάρτα)

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Ουντινέζε
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 83΄ στη νίκη 2-1 επί της Σασουόλο
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): 90 λεπτά στην ήττα 2-1 από την Κιέβο

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη 2-1 επί του Αμβούργου
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Γκλάντμπαχ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά στην ήττα 1-2 από τη Λεβερκούζεν
Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Αουγκσμπουργκ

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Τραυματίας, εκτός αποστολής
Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιένης): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 55΄ στο 1-1 με τη Στουρμ Γκρατς

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Αγιαξ): Εμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Τσβόλε
Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): 90 λεπτά στην ήττα 2-1 από την Ντεν Χάαγκ
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): 90 λεπτά στην ισοπαλία 1-1 με τη Σαρλερουά
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εμεινε στον πάγκο στην ισοπαλία 2-2 με την Μπέβερεν
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Εκτός αποστολής
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός, άνοιξε το σκορ και αντικαταστάθηκε στο 74΄ στο 2-2 με τη Μπριζ
Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): Τιμωρημένος, εκτός αποστολής
Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Εκτος αποστολής
Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): 90 λεπτά στην σπουδαία νίκη 1-0 επί της Αντερλεχτ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): 90 λεπτά στην ισοπαλία 1-1 με τη Σταντάρ Λιέγης
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε ως αλλαγή στο 90΄ για να κερδίσει η ομάδα του χρόνο στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Λόκερεν

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 4-0 επί της Μποαβίστα
Τάσος Καραμάνος (Ρίο Αβε):Εκτός αποστολής

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): 90 λεπτά στην ήττα 3-1 από τη Μίντιλαντ

ΙΣΡΑΗΛ
Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο στην ήττα 1-0 από τη Μπνέι Σαχίν

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Εμεινε στον πάγκο στο μεγάλό ντέρμπι με τη Στεάουα (2-2)

ΣΚΟΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα 3-5 από τη Ρέιντζερς
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα 3-5 από τη Ρέιντζερς
Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): 90 λεπτά στην ήττα 3-0 από τη Φενερμπαχτσέ
Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα 3-0 από τη Φενερμπαχτσέ