Άτυχος ο Δώνης, σκόραρε αλλά τραυματίστηκε και μένει εκτός για ένα μήνα

Ο Τάσος Δώνης βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στην φετινή Bundesliga, καθώς άνοιξε το σκορ στην νίκη της Στουτγκάρδης επί της Βέντερ Βρέμης με 2-1.

Ομως ο νεαρός διεθνής επιθετικός, στάθηκε άτυχος, αφού στην συνέχεια του αγώνα υπέστη θλάση και αποχώρησε στο 61ο λεπτό. Οι σχετικές εξετάσεις έδειξαν ότι για την αποθεραπεία του, θα απαιτηθούν 3-4 εβδομάδες, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι κάτι ανάλογο συνέβη και πέρυσι, όταν λίγες ημέρες μετά το πρώτο του γκολ τραυματίσθηκε κι έμεινε εκτός δράσης.

Παράλληλα, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, έμεινε εκτός αποστολής της Αρσεναλ για την εντός έδρας αναμέτρηση με την Γουότφορντ (2-0). Παρά το γεγονός ότι ο Ελληνας διεθνής στόπερ αποθεραπεύθηκε από τον τραυματισμό του στο γόνατο, ο Ουνάι Εμερι, προτίμησε να μην διακινδυνεύσει ενδεχόμενη υποτροπή.

Αναλυτικά η παρουσία τους το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Αρσεναλ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Λάτσιο.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Γιουβέντους.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Τόμι) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βέρντερ Βρέμης. Στο 19ο λεπτό, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ αποχώρησε τραυματίας κι ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Αντικατέστησε στο 67` τον Ζερμέν στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Λιλ.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τσβόλε.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Φορτούνα Σιταρντ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Αντικατέστησε στο 64` τον σεμέντο στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τον Αγιαξ.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Γκοντό) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Μπέβερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λόκερεν.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο