Βαλένθια - Ρεάλ 1-0: Νίκη σωτηρίας οι «νυχτερίδες», τρίτοι οι Μαδριλένοι

Η Βαλένθια νίκησε 1-0 την Ρεάλ Μαδρίτης και είναι αγκαλιά με την παραμονή στη La liga. Έμειναν τρίτοι οι Μαδριλένοι.

Νίκης παραμονής για την Βαλένθια με 1-0 επί της Ρεάλ, η οποία έμεινε τρίτη πίσω πό την Ατλέτικο. Το «χρυσό» γκολ για τις «νυχτερίδες» στο «Μεστάγια» ήρθε στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να κρατήσουν το τρίποντο έως το φινάλε.

Η Βαλένθια έπαιξε δυνατά από την αρχή και κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Ντιέγκο Λόπες στο 33’. Η Ρεάλ που είχε αρκετές αλλαγές προσπάθησε στην επανάληψη να φτάσει στην ισοφάριση με τον Αντσελότι να βάζει Κρόος και Μόντριτς και την κατοχή να είναι συντριπτικά με την πλευρά της βασίλισσας.

Στις καθυστερήσεις ειδε κόκκινη ο εκνευρισμένος Βινίσιους για αντιαθλητική ενέργεια σε ένα πολύ επεισοδιακό ματς με είκοσι λεπτά καθυστερήσεις.

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Κορέια (68’ Λάτο) , Κομέρτ, Oζγκατσάρ, Γκαγιά, Γκονζάλες, Μορένο, Ντιέγκο Λόπες (58’ Φουλκιέ), Αλμέιδα, Κλάιφερτ, Καβάνι (58’ Λίνο)

Ρεάλ: Κουρτουά, Βάσκεθ, Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Μεντί (86' Καρβαχάλ), Καμαβινγκά (48’ Ροντρίγκο), Τσουαμενί (86' Βαλβέρδε), Θεμπάγιος (65’ Κρόος), Ασένσιο (65’ Μόντριτς), Βινίσιους, Μπενζεμά