La Liga: «Αγκαλιά» με το Europa League η Μπέτις, 3-1 την Ράγιο

Η Μπέτις νίκησε 3-1 την Ράγιο Βαγεκάνο και είναι πια πολύ κοντά στο Europa League. Μέσα στο κόλπο για το Conference League οι φιλοξενούμενοι.

Παρά το σημαντικό προβάδισμά της στο πρώτο ημίχρονο η Μπέτις πιέστηκε μέχρι το τέλος από την μαχητική και με μεγάλο κίνητρο Ράγιο Βαγεκάνο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-1 και έφτασε ακόμη πιο κοντά στο εισιτήριο για το Europa League της προσεχούς σεζόν. Την ώρα που η Ράγιο θα δώσει μάχη και παραμένει σε διεκδίκηση για να πάρει την 7η θέση που οδηγεί στο Coference League.

H Μπέτις ευτύχησε να βρει γρήγορα το προβάδισμα, με ένα πολύ δυνατό σουτ του Γιουσούφ Σαμπαλί μόλις στο 5’ και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν, κράτησε τον έλεγχο και έκανε το 2-0 προς το τέλος του ημιχρόνου. Στο 44’ ο Αγιοζέ Πέρεθ αξιοποίησε την κεφαλιά-πάσα του Χοσέ και διεύρυνε το προβάδισμα για την ομάδα του στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Μπέτις ζήτησε πέναλτι για χέρι αμυντικού της Ράγιο, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε την παράβαση. Και στο 52’ ο Σάντι Κομεσάνα με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 ξαναβάζοντας την ομάδα του σε διεκδίκηση αποτελέσματος. Στο 66' ο Όσκαρ Τρέχο είχε σουτ στο δοκάρι και μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του να φτάσει στην ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις ο Μπόρχα Ιγκλέσιας βγήκε στην κόντρα και έκανε το τελικό 3-1.