Άρσεναλ - Τσέλσι 3-1: Πάτησε κορυφή σε ένα... κατηφορικό «Emirates»

Στα πρώτα 34 λεπτά «καθάρισε» η Άρσεναλ την Τσέλσι (3-1) και ξαναέπιασε κορυφή στην Premier League, έχοντας όμως δύο περισσότερα ματς από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Άρσεναλ έκανε το καθήκον της στο λονδρέζικο ντέρμπι. Μέσα σε 34 λεπτά έκανε μία... χαψιά την Τσέλσι και σημείωσε τρία τέρματα, αναγκάζοντας τους «μπλε» να έχουν ρόλο κομπάρσου.

Το τελικό 3-1 έστειλε τους «κανονιέρηδες» στην κορυφή της Premier League, αλλά το +2 από τη Μάντσεστερ Σίτι δεν της εξασφαλίζει κάτι, καθώς οι «πολίτες» έχουν δύο ματς λιγότερα και είναι το φαβορί για τον τίτλο.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι του «Emirates», η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική στα πρώτα 34 λεπτά, σκοράροντας δύο φορές με τον Έντεγκααρντ (18’, 31’) και μία με τον Ζεσούς (34’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 65’ με τον Μαντουέκε, αλλά δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι περισσότερο, παραμένοντας στη 12η θέση.

Το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ (29/4)
Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 4-3
(15' Αγιού, 20' Ζάχα, 30' Σλουπ - 66' Έζε - 9' Σούτσεκ, 35' Αντόνιο, Αγκέρντ 72')
Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1
(82’ Τόνεϊ, 94’ Ντασίλβα – 45’ Ντανίλο)
Μπράιτον – Γουλβς 6-0
(6’ και 66’ Ουντάβ, 13’ και 26’ Γκρος, 39’ και 48’ Γουέλμπεκ)
ΚΥΡΙΑΚΗ (30/4)
Μπόρνμουθ – Λιντς 4-1
(20’, 24’ Λέρμα, 63’ Σολάνκε, 90+1’ Σεμένιο - 32’ Μπάμφορντ
Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2
(15’ Βινίσιους - 3’ πέν. Χάαλαντ, 36’ Άλβαρες)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1-0
(39’ Μπρούνο Φερνάντες)
Νιουκάστλ – Σαουθάμπτον 3-1
(54’, 81’ Γουίλσον, 79’ αυτ. Γουόλκοτ - 41’ Άρμστρονγκ)
Λίβερπουλ – Τότεναμ 4-3
(3’ Τζόουνς, 5’ Ντίας, 15’ Σαλάχ πέναλτι, 94’ Ζότα – 39’ Κέιν, 77’ Σον, 93’ Ριτσάρλισον)