Λέστερ - Έβερτον 2-2: Μοιράστηκαν βαθμούς, «έχασαν» και οι δύο!

Τόσο η Λέστερ, όσο και η Έβερτον αναζητούσαν το τρίποντο στην προσπάθειά τους να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά το 2-2 τους διατηρεί σε μπελάδες.

Όποιος και να κέρδιζε, θα έπαιρνε μία βαθιά βαθμολογική ανάσα και παράλληλα ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια στην προσπάθεια που κάνουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές στο Λέστερ, οι «αλεπούδες» αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 με την Έβερτον, φέρνοντας ένα αποτέλεσμα που καμία από τις δύο ομάδες δεν έμεινε ευχαριστημένη.

Ο Κάλβερτ - Λιούιν με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τα «ζαχαρωτά» στο 15’ και ο Σογιουντσού ισοφάρισε σε 1-1 στο 22’. Η Λέστερ έφερε τούμπα το ματς, παίρνοντας το προβάδισμα στο 33’ με τον Βάρντι. Μάλιστα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να αποκτήσουν μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων, αλλά αστόχησε ο Μάντισον σε πέναλτι!

Τελικά, η Έβερτον ήταν εκείνη που βρήκε δίχτυα στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους, ισοφαρίζοντας με τον Ιγουόμπι στο 54’ και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ (29/4)
Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 4-3
(15' Αγιού, 20' Ζάχα, 30' Σλουπ - 66' Έζε - 9' Σούτσεκ, 35' Αντόνιο, Αγκέρντ 72')
Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1
(82’ Τόνεϊ, 94’ Ντασίλβα – 45’ Ντανίλο)
Μπράιτον – Γουλβς 6-0
(6’ και 66’ Ουντάβ, 13’ και 26’ Γκρος, 39’ και 48’ Γουέλμπεκ)
ΚΥΡΙΑΚΗ (30/4)
Μπόρνμουθ – Λιντς 4-1
(20’, 24’ Λέρμα, 63’ Σολάνκε, 90+1’ Σεμένιο - 32’ Μπάμφορντ
Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2
(15’ Βινίσιους - 3’ πέν. Χάαλαντ, 36’ Άλβαρες)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1-0
(39’ Μπρούνο Φερνάντες)
Νιουκάστλ – Σαουθάμπτον 3-1
(54’, 81’ Γουίλσον, 79’ αυτ. Γουόλκοτ - 41’ Άρμστρονγκ)
Λίβερπουλ – Τότεναμ 4-3
(3’ Τζόουνς, 5’ Ντίας, 15’ Σαλάχ πέναλτι, 94’ Ζότα – 39’ Κέιν, 77’ Σον, 93’ Ριτσάρλισον)