Οσασούνα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2: Αγκαλιά με το… σεντόνι

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Οσασούνα επικρατώντας με σκορ 2-0.

Πολύ σημαντικό διπλό έκανε η Σοσιεδάδ που επικράτησε με σκορ 2-0 της Οσασούνα και κρατάει σφιχτά το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τους Βάσκους, ωστόσο να εκμεταλλεύονται ένα λάθος του Ερέρα, ο οποίος στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Εκεί έγινε το 1-0 για τη Σοσιεδάδ και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά για να ισοφαρίσουν.

Και στην επανάληψη η Οσασούνα πίεσε αρκετά τη Σοσιεδάδ για να φέρει το ματς στα ίσια. Είχε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν καθόλου αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Έτσι το μόνο που άλλαξε ήταν στις καθυστερήσεις η Σοσιεδάδ να πετύχει και δεύτερο γκολ και να περάσει πανηγυρικά από την Παμπλόνα.

Η ταυτότητα της 32ης αγωνιστικής

Παρασκευή 28/4

Οσασούνα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2

6' αυτ. Ερέρα, 90+1 Τάκε