La Liga: Νίκησαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Αλμερία

Η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Αλμερία πανηγύρισαν τη νίκη για την 31η αγωνιστική της La Liga.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Μαγιόρκα και αναδείχθηκε νικήτρια με 3-1. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Νάσταζιτς, οι «ροχιμπλάνκος» αντέδρασαν και ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ντε Πολ. Στο 47ο λεπτό ο Μοράτα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ μισή ώρα αργότερα ο Καράσκο έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι οι «κολτσονέρος» παρέμειναν στην τρίτη θέση μειώνοντας την απόσταση από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στους δύο βαθμούς. Στο άλλο παιχνίδι η Αλμερία άλωσε την έδρα της Χετάφε με 2-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Τα δύο γκολ των νικητών σημείωσε ο Σουάρες.