Οσασούνα-Μπέτις 3-2: «Κλείδωσε» την παραμονή της

Η Οσασούνα έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και επικράτησε με σκορ 3-2 της Μπέτις «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία.

Πολύ καλύτερη η Οσασούνα στο εντός έδρας παιχνίδι της με τη Μπέτις επικράτησε δίκαια με σκορ 3-2 και έστω και προσωρινά βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας μένοντας αρκετά μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα της Παμπλόνα πέτυχε δύο πολύ γρήγορα γκολ στο 6' και στο 11' με τον Μπούντιμιρ και από εκείνο το σημείο και μετά είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Η Μπέτις μείωσε στο 16' με τον Μιράντα, αλλά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο η Οσασούνα πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του Μονκαγιόλα. Η ομάδα της Ανδαλουσίας το μόνο που κατέφερε στην επανάληψη ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Ροντρίγκες, ενώ αγωνίστηκε για λίγο και ο Χοακίν. Η Μπέτις έψαξε την ισοφάριση στο φινάλε, αλλά χωρίς να τα καταφέρει.

Το προφίλ της 30ής αγωνιστικής:

Παρασκευή, 21/4

Εσπανιόλ-Κάντιθ 0-0

Σάββατο, 22/4

Οσασούνα-Μπέτις 3-2

6', 11' Μπούντιμιρ, 41' Μονκαγιόλα - 16' Μιράντα, 70' Ροντρίγκες

Αλμερία-Αθλέτικ Μπιλμπάο (17:15)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο (19:30)

Βαγιαδολίδ-Τζιρόνα (19:30)

Ρεάλ Μαδρίτης-Θέλτα (22:00)