Μπαρτσελόνα - Ζιρόνα 0-0: Έριχναν... άσφαιρα στο «Καμπ Νόου»

Το σερί τεσσάρων νικών σταμάτησε κόντρα στην Ζιρόνα για την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό (0-0), στο φινάλε της 28ης αγωνιστικής στη La Liga.

Στον βαρύ αποκλεισμό του Κυπέλλου από τη Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Τσάβι αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ στο «Καμπ Νόου» με την αξιόμαχη Ζιρόνα, έμεινε για δεύτερο σερί ματς χωρίς γκολ στην έδρα της και η διαφορά πλέον από τη Ρεάλ Μαδρίτης μειώθηκε στους 13 βαθμούς!

Στο τελευταίο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής, οι «μπλαουγκράνα» έψαχναν αντίδραση μετά την ήττα από την μεγάλη της αντίπαλο. Και εκτός από δύο καλές στιγμές στο α' μέρος με Ραφίνια και Αραούχο, η Ζιρόνα δεν πιέστηκε ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα ανέβασε την πίεση της αλλά για 45 λεπτά δεν σημείωσε κάποια σπουδαία ευκαιρία. Μοναδική καλή φάση ήταν εκείνη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων όπου την προσπάθεια του Ρόμπερτ Λεβαντόσφσκι σταμάτησε η άμυνα των φιλοξενούμενων πάνω στη γραμμή.