Λίβερπουλ – Άρσεναλ 2-2: Ούτε τώρα νίκη στο Άνφιλντ

Η Άρσεναλ προηγήθηκε 0-2 στο Άνφιλντ αλλά η Λίβερπουλ επέστρεψε (2-2) και θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη. Χαμένο πέναλτι ο Σαλάχ, ήρωας ο Ράμσντεϊλ.

Η Άρσεναλ βρέθηκε μια ανάσα από τεράστια εκτός έδρας νίκη, σε ένα γήπεδο (Άνφιλντ) όπου έχει να κερδίσει από το 2012. Προηγήθηκε 0-2 της Λίβερπουλ που μετά το 30ο λεπτό, έκανε ότι ήθελε τους πρωτοπόρους, πέτυχε δυο γκολ, είχε ένα χαμένο πέναλτι και πολλές μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά. Έτσι η ομάδα του Αρτέτα είναι στο +6 πλέον από τη Σίτι που έχει όμως και ματς λιγότερο.

Με νίκη απόψε (9/4) σε ένα...εχθρικό για εκείνη γήπεδο, η Άρσεναλ θα έκανε άλμα τίτλου αλλά το 0-2 έγινε 2-2 και τώρα καλείται να δείξει χαρακτήρα με τη Σίτι να ακολουθεί...

Η Άρσεναλ έπιασε στον ύπνο τη Λίβερπουλ που στα πρώτα λεπτά δεν υπήρχε στο γήπεδο και έκανε «δώρο» τα δύο γκολ στους πρωτοπόρους. Ο Μαρτινέλι στο 8’ μετά τα διαδοχικά λάθη των παικτών της Λίβερπουλ έκανε το 0-1 και στο 28’ ο Ζεσούς με κεφαλιά ανενόχλητος έγραψε το 0-2, με τους γηπεδούχους να μαρκάρουν με τα μάτια.

Η Άρσεναλ χωρίς να το καταλάβει και χωρίς να παίξει σπουδαία μπάλα ήταν μπροστά με 0-2, απέναντι στη Λίβερπουλ που ξύπνησε μετά το 30’ και από εκεί και πέρα κυριάρχησε. Μείωσε με τον Σαλάχ στο 42ο λεπτό ενώ ο Αιγύπτιος είχε την τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι (το κέρδισε ο Ζότα), ωστόσο εκτέλεσε άουτ (δεύτερο χαμένο πέναλτι μετά το εκτός έδρας ματς με την Μπόρνμουθ).

Το 2-2 δεν έγινε με τη Λίβερπουλ να παίζει στο μισό γήπεδο την Άρσεναλ, που κάθισε στο 0-2 των πρώτων 30 λεπτών και απλά περίμενε σε κάποια κόντρα του Μαρτινέλι να πετύχει ένα τρίτο τέρμα.

Ο Νούνιες είχε τεράστια ευκαιρία για το 2-2, που τελικά ήρθε από τον Φιρμίνο (87’), ο οποίος για ακόμη μια φορά σκόραρε εναντίον της Άρσεναλ που έχει να κερδίσει στο Άνφιλντ από το 2012 και απόψε (9/4), γλίτωσε και την ήττα με τον Ράμσντεϊλ να λέει όχι σε Σαλάχ, Κονατέ στις καθυστερήσεις ενώ ακόμη μια ευκαιρία είχε ο Αιγύπτιος που μπορεί να μείωσε σε 1-2 αλλά έχασε το πέναλτι και φυσικά είναι ο μοιραίος, ενώ στο τέλος θα μπορούσε να είχε πάρει ένα ακόμη πέναλτι...