La Liga: Της... ανατροπής και Βαγιαδολίδ - Μαγιόρκα 3-3

Βαγιαδολίδ- Μαγιόρκα 3-3 σε ένα... ανατρεπτικό ματς παραμονής στη La Liga. Με πέναλτι στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι.

Με τον ιδανικότερο τρόπο άρχισε η 28η αγωνιστική στο ισπανικό πρωτάθλημα, σε ένα σπουδαίο ματς Βαγιαδολίδ-Μαγιόρκα 3-3 για τη μάχη της παραμονής στη La Liga. Η Βαγιαδολίδ παρέμεινε δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη αλλά με ματς περισσότερο και δικαίως απογοητεύτηκε αφού γύρισε το ματς και έχασε το τρίποντο με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Η Μαγιόρκα είναι στο +7 από το.. φάσμα και στη 12η θέση. Σε ένα παιχνίδι με μεγάλες ανατροπές καθώς το 1-0 έγινε 1-2 και στη συνέχεια 3-2 και στις καθυστερήσεις με πέναλτι 3-3!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβληθούν στο πρώτο μέρος και παρά τις λιγοστές φάσεις βρήκαν το προβάδισμα στο 33' με σουτ του Πέρεθ μετά από προσπάθεια του Ρόσα.

Συναρπαστικό το δεύτερο μέρος με την ομάδα του Χαβιέ Αγκίρε να ανατρέπει την κατάσταση μέσα σε ένα πεντάλεπτο (53'-58') με κεφαλιά του Μουρίκι και σουτ του Μορλάνες, αλλά η Βαγιαδολίδ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 68' με τον Σελίμ Αμαλά μετά από καταπληκτική προσπάθεια του Κάιλ Λάριν. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο 87' προηγήθηκε 3-2 με τον Μοντσού.

Στις καθυστερήσεις η Μαγιόρκα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λάριν (εξετάστηκε στο VAR) και ο Μουρίκι στο 94' ευστόχησε και ισοφάρισε στο τελικό 3-3!